Sunday, 21.4.2024
Name days: Jarosław / Konrad / Bartosz
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 2 Pod Kasztanami w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 2 Pod Kasztanami w Nowych Skalmierzycach

"Mały ornitolog"

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Temat: Projekt edukacyjny „Mały ornitolog”

Autorzy: Sylwia Głowacka 

Termin realizacji: listopad – czerwiec 2014 rok

Projekt był realizowany przez dzieci 5 i 6-letnie

Główny cel projektu:

Poszerzanie wiadomości na temat życia ptaków występujących w Polsce w kolejnych porach roku. Zapoznanie z biologią ptaków: przystosowania do zdobywania pokarmu, cechy rozpoznawcze w budowie, rozmnażanie. Rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji oraz ekspresyjnej prezentacji efektów swojej pracy. Pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez różnorodną aktywność. Kształtowanie postawy odpowiedzialności za podjęte zadania.

Efekty realizacji:

W ramach projektu przeprowadzono szereg zajęć i obserwacji przyrodniczych, mających na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat życia ptaków występujących w Polsce w kolejnych porach roku. Do każdego zajęcia zostały przygotowane odpowiednie pomoce dydaktyczne: filmy, prezentacje multimedialne, czy ilustracje ptaków. Efektem realizowanych zadań jest katalog „Ptaki Polski”, zawierający zdjęcia lub rysunki ptaków oraz krótkie informacje na ich temat.

Dwa razy w roku (jesienią i wiosną) zostały zorganizowane wycieczki do Centrum Edukacji Leśnej. Podczas spotkania z pracownikiem Centrum, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat gatunków ptaków występujących w Polsce oraz warunków ich życia (ptaki jesienią, zimą i wiosną).

Zorganizowano dwa konkursy przedszkolne: konkurs plastyczny „Ptasie portrety” oraz konkurs fotograficzny „Ptaki wokół nas”.

Prezentacja projektu:

W celu podsumowania projektu, zorganizowano wystawę prezentującą efekty realizacji poszczególnych zadań. Zaprezentowano wszystkie prace konkursowe, karmniki i budki lęgowe, wykonane przez dzieci wraz z rodzicami, katalog „Ptaki Polski”, wykonany przez dzieci na zajęciach. Zaprezentowano również zdjęcia, ukazujące pracę nad realizacją szczegółowych zadań projektowych.


Galeria Zdjęć