Poniedziałek, 24.6.2024
Name days: Danuta / Jan / Janina
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 2 Pod Kasztanami w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 2 Pod Kasztanami w Nowych Skalmierzycach

Jakie rodzaje nagród są najskuteczniejsze?

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Nagradzaj dziecko za dobre zachowanie” – rodzice często słyszą powyższą radę, ale słowo „nagroda” może być mylące. Jest wiele rodzajów nagród – od pochwały poprzez nową zabawkę, aż do specjalnego traktowania.

    Jak używać nagród:

Nagrody naturalne. Za dobre zachowanie dzieci często są nagradzane w sposób naturalny. Na przykład po skończeniu trudnego zadania czują się dumne. Zwracaj uwagę dziecka na korzyści i dobre samopoczucie, które pojawiają się, gdy zrobi coś pożytecznego: „Pozbierałeś zabawki, gdy cię o to poprosiłam. A więc mamy czas na jeszcze jedną bajkę na dobranoc”.

Pochwała. Powinna być stosowana częściej niż inne nagrody. Pochwała za właściwe zachowanie wywołuje w dzieciach pozytywne uczucia i chęć powtarzania takich zachowań. Chwal za konkretne postępowanie: „Jestem dumna, że pozwoliłeś Tomkowi pobawić się swoją zabawką". Jeśli dziecko robi coś, czego nie lubisz, np. krzyczy, pamiętaj o chwaleniu przeciwnych zachowań przy każdej nadarzającej się okazji: „Dziękuje, że mówisz ściszonym głosem”.

Specjalne traktowanie. Gdy dziecko zachowuje się odpowiedzialnie, zapracowuje sobie na zaufanie rodziców. Do okazywania tego służą przywileje, czyli specjalne zachowanie. Na przykład: „Bardzo dbasz o swoje książki. Chodźmy do księgarni, żebyś mógł sam sobie wybrać nową książkę”.

Nagrody. Powinny być stosowane, jako ostateczny środek, gdy twoje dziecko musi poprawić swoje zachowanie, a inne metody się nie sprawdzają. Niech nagrodą będzie to, o czym dziecko marzy.

Galeria Zdjęć