Czwartek, 2.7.2020
Name days: Karina / Jagoda / Urban
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 2 Pod Kasztanami w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 2 Pod Kasztanami w Nowych Skalmierzycach

Dla małego odkrywcy!

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

      Oto kilka pomysłów na domowe eksperymenty, które wykonacie w kilka chwil. Dobra wiadomość jest taka, że są stosunkowo niebrudzące, więc nie będziecie mieć dużo sprzątania! Za to świetna zabawa gwarantowana!

Kolorowa sól

Zabawa może być wstępem do stworzenia kolorowej dekoracji lub celem samym w sobie. Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy. Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę!


Chemiczne jojo

Potrzebne będą: soda, ocet, olej, barwnik, dzbanek i pipetka lub strzykawka. Wlewamy ocet do szklanek, a następnie dodajemy do niego barwniki lub bibułę. Do dzbanka wsypujemy sodę, a następnie delikatnie wlewamy olej. Za pomocą pipetki lub strzykawki, nabieramy zabarwiony ocet i stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkrapiamy do dzbanka, obserwując, co się dzieje…


Wędrująca woda

To ciekawe doświadczenie, które jednak wymaga od dziecka nieco cierpliwości. Do zabawy przygotowujemy 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik, farbę lub bibułę (jeśli dodajemy bibułę, woda musi być ciepła). Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Eksperyment w sumie trwa kilka godzin. Pierwsze reakcje, czyli barwienie się i zwilżenie papierowych ręczników, zauważymy dosyć szybko. Przemieszczanie wody trwa nieco dłużej. Za każdym razem dolewamy wodę tak, aby wyrównać jej poziom w szklankach.


Tęcza z cukierków

Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i… gotowe!


Mieszanie kolorów

Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności (wodę zabarwią również farby lub bibuła). Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?


Barwienie soli

Potrzebne będą: duża kuweta/taca, sól, barwniki spożywcze/farby rozpuszczone w wodzie i pipeta. Dziecko za pomocą pipety może nanosić różne kolorowe wzory i obserwować zmieniające się barwy.


Barwna mozaika

Wystarczą: talerz, mleko, barwniki do żywności/farby rozpuszczone w wodzie, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerzyk. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe!


Dmuchanie balonu

Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet i soda oczyszczona. Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy, jak się napełnia.


Świecąca gumowa piłka

Do tego eksperymentu potrzebne są: fluorescencyjny marker, ocet, jajko, słoik i lampa UV. Do słoika wlewamy ocet. Następnie wyjmujemy wkład z markera i czekamy, aż zabarwi wodę. Wkładamy surowe jajko. Wyjmujemy po minimum 2 dniach. Po przyłożeniu do lampy UV jajko świeci. Samo w sobie ma intrygującą “gumową” konsystencję i może służyć jako piłeczka. Bez markera również można doświadczenie wykonać. Wówczas jajko nie zostanie zabarwione, ale będzie widać, co „ma w środku”, z czego się składa. Jest to przydatne podczas omawiania zagadnień, związanych z wiosną i wiosennym rozmnażaniem ptaków.


Sensoryczne migoczące gniotki

Potrzebne będą: butelka, woda, bezbarwny klej w płynie, balon i brokat lub inne świecidełka. Butelkę wypełniamy wodą do połowy. Dodajemy trochę kleju i mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na butelkę ostrożnie zakładamy balon i przelewamy ciecz. Wiążemy i gotowe!


Meduza w butelce

Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza. Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej coś na kształt meduzy. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika/farby. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe!  


Masa porcelanowa

Do wykonania masy porcelanowej potrzebujemy: jedną porcję kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Jako miarki do kleju i mąki można użyć dwóch takich samych miseczek.

Instrukcja wykonania: do dużej miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, wlewamy klej wikol, dodajemy cytrynę oraz oliwkę. Wszystko razem mieszamy łyżką. Gdy ciasto zacznie się razem łączyć, zagniatamy je dłońmi. Po kilku minutach masa porcelanowa jest gotowa do tworzenia dekoracji. Masa szybko wysycha, więc warto trzymać ją w worku.


Galeria Zdjęć